Konsole Opublikowane przez

PlayStation 4, wymiana dysku

Pierwszą rzeczą jako postanowiłem zrobić po zakupie PlayStation 4 była wymiana dysku twardego. Zrobiłem to jeszcze przed inauguracyjnym uruchomieniem nowej zabawki Sony. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze – dysk, w który wyposażona jest każda premierowa PS4 ma 500GB. Patrząc przez pryzmat obowiązkowego instalowania gier oraz zakupów dokonywanych w PSN Store jest to, według mnie, pojemność minimalna i daleko jej do optymalnej. Po drugie – dyski, które Sony i Microsoft pakują do swoich nowych konsol nie należą do demonów prędkości. W związku z tym wyposażyłem się w hybrydowy napęd o pojemności 1TB. Takie rozwiązanie gwarantuje mi nawet 3 razy krótsze czasy ładowania oraz możliwość dość beztroskiego zapychania dysku.

Przy okazji dłubania postanowiłem zmontować małą relację, być może komuś się to przyda. Cała operacja zajmuje jakieś 2 czy 3 minuty i jest zupełnie niegroźna dla konsoli.

PS4 - HDD - pic - 1

Najpierw oczywiście należy zdjąć osłonkę dysku. Jest to banalnie proste – wystarczy zsunąć ją z konsoli.

PS4 - HDD - pic - 2

Później trzeba odkręcić pojedynczą śrubkę, która w porównaniu do innych wyróżnia się rozmiarem. Dzięki temu odblokujemy sanki i będziemy mogli wyciągnąć dysk.

PS4 - HDD - pic - 3

PS4 - HDD - pic - 4

Teraz wystarczy już tylko odkręcić cztery czarne śrubki mocujące dysk do sanek i wpakować nowy napęd na miejsce starego. Dokręcamy z powrotem czarne śrubki, sanki upychamy w zatoczce dysku, zamykamy osłonkę i voilà – nowy dysk zamontowany!

PS4 - HDD - pic - 5

PS4 - HDD - pic - 6

PS4 - HDD - pic - 7

Teraz sytuacja lekko się komplikuje ponieważ na nowy dysk musi zostać zapakowany system konsoli. W związku z tym należy pobrać aktualizację oraz wrzucić ją na pendrive’a, który powinien mieć przynajmniej 1GB pojemości i musi być sformatowany w systemie FAT32. Aktualizację można pobrać stąd. Jest to plik PS4UPDATE.PUP i należy wrzucić go na napęd USB do katalogu UPDATE umieszczonego w folderze PS4.

W następnej kolejności ładujemy pendrive’a do jednego z portów konsoli i odpalamy ją trzymając paluch na przycisku włączania przez minimum 7 sekund, aż do momentu kiedy usłyszymy drugie piknięcie. To będzie moment, w którym na naszym ekranie zobaczymy to co widać na filmie poniżej:

Teraz wystarczy już tylko przejść nieskomplikowaną procedurę widoczną na nagraniu i z głowy – nowy dysk powinien działać.

 

RashbaNor

Założyciel ^E^ i jednocześnie obleśny gadżetofil. Weteran grania z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem. Stuprocentowy nerdziuch i totalny geek. Kompletnie uzależniony od komputera oraz konsol.

Latest posts by RashbaNor (see all)