Teksty Opublikowane przez

World of Tanks – HBAO

Posiadaczom kart graficznych firmy Nvidia (i nie tylko) na pewno nie raz obiło się o uszy hasło „HBAO„. Firma Jen-Hsun Huanga, prowadząc bitwę marketingową z AMD, nie pozwala zapomnieć o swoich patentach na „ulepszanie doznań graczy”.

AO - smok

HBAO to opracowana przez Nvidię implementacja tzw. „zamknięcia środowiskowego” czyli SSAO (screen space ambient occlusion). SSAO to, z kolei, metoda na liczenie w czasie rzeczywistym tzw. „światła ambientowego”. Efekt ten pozwala znacznie zwiększyć „głębię” sceny i urealizstycznić jej oświetlenie. Trochę to zawiłe ale całą sprawę ładnie obrazuje artykuł na Wikipedii. Oczywiście HBAO jest trochę lepsze od uniwersalnego SSAO i wszystkie karty z rodziny GeForce wspierają ten efekt sprzętowo. Dodatkowo sterowniki ForceWare pozwalają w wielu wypadkach wymusić zastosowanie tego efektu w grze. Czasem jednak zdarzają się tytuły, które działają z HBAO ale z jakichś powodów jeszcze nie są oficjalnie wspierane przez Nvidię. W przypadku tych gier nie ma możliwości wymuszenia „zamknięcia środowiskowego” z poziomu „Panelu Sterowania Nvidia”. W takim momencie do akcji wkracza Nvidia Inspector czyli mała aplikacja pozwalająca głębiej grzebać w konfiguracji sterowników ForceWare. Jedną z gier, w których można wymusić HBAO przy pomocy NV Inspectora jest World of Tanks. Efekt jest dość subtelny ale w kluczowy sposób wpływa na głębię sceny. Można to zobaczyć na poniższych animowanych GIFach:

WoT_HBAO_1 HBAO @ WoT

HBAO @ WoT HBAO @ WoT

Oczywiście WoT ma wbudowaną obsługę SSAO lecz implementacja wykorzystana w grze jest mało dokładna. W związku z tym warto dorzucić sobie HBAO i cieszyć się jeszcze precyzyjniejszym „cieniowaniem”. Wszystko co trzeba zrobić to pobrać Nvidia Inspectora, uruchomić go i kliknąć parę razy zgodnie z oznaczeniami na poniższych zrzutach ekranu:

NI - HBAO @ WoTNI - HBAO @ WoT

RashbaNor

Założyciel ^E^ i jednocześnie obleśny gadżetofil. Weteran grania z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem. Stuprocentowy nerdziuch i totalny geek. Kompletnie uzależniony od komputera oraz konsol.

Latest posts by RashbaNor (see all)