Blog Opublikowane przez

Destiny – warto kupić!

Destiny_logo_250x250Niecałe dwa tygodnie temu miała miejsce premiera „Destiny”. Od tego czasu na sieci pojawiła się masa nieprzychylnych recenzji i bardzo krytycznych opinii. Nie wiem skąd się to bierze bo mi tytuł bardzo przypadł do gustu mimo, że po prawie 30 latach lutowania w gierki jestem naprawdę wybrednym upierdliwcem. W związku z tym podjąłem wysiłek zrozumienia tych niezadowolonych i starałem się rozmawiać z krytykami. Udało mi się nawet podyskutować z jednym z dość popularnych polskich youtuberów, który poczuł się tak zniesmaczony, że opchnął swoją kopię gry ledwie parę dni po premierze. Z tych analiz wysnułem trzy wnioski. Po pierwsze – bardzo wiele osób spodziewało się czegoś naprawdę niesamowitego, nowej jakości, oryginalnych rozwiązań i teraz są rozczarowani bo Destiny to po prostu dobra gra a nie rewolucja. W związku z tym wiele rozwiązań zastosowanych przez Bungie jest krytykowanych w momencie kiedy, w przypadku innych tytułów, przechodzi się nad nimi do porządku dziennego. Po drugie – Destiny to wielkie wprowadzenie do nowego, mocno rozbudowanego świata przedstawionego. Przez to wiele wątków pozostaje otwartych a ludzie frustrują się, że historyjka jest niekompletna i mało zrozumiała. Po trzecie – odkrywanie niuansów tworzenia postaci i nauka wszystkich mechanizmów rozgrywki trwa aż do osiągnięcia tzw „level cap” a nie tak jak w przypadku większości gier cRPG / MMO – parę pierwszych „misji”. Wynika to z prostego faktu – Destiny kładzie główny nacisk na tzw. ‚endgame” – prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero po osiągnięciu „level cap”. Wiele osób przyzwyczajonych do standardowych rozwiązań cRPG / MMO ma problemy ze zrozumieniem tego podejścia co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę chociażby oceany żółci wylane na Diablo 3 za brak porządnego „endgame”.
Wysmarowałem powyższy akapit z nadzieją, że uratuję kogoś przed skreśleniem Destiny na podstawie paru powierzchownych opinii zbudowanych najczęściej po dość pobieżnym kontakcie z grą. Według mnie naprawdę warto dać szansę temu tytułowi bo kolesie z Bungie stworzyli coś naprawdę fajnego i, dzięki ich zaangażowaniu, z biegiem czasu będzie jeszcze lepiej.
Na koniec polecam lekturę ciekawego artykułu traktującego o braku zrozumienia z jakim spotykają się rozwiązania zastosowane w Destiny i zapraszam do zerknięcia na nasz kanał YT gdzie wylądowało już trochę materiału z nowej gry Bungie. Jeśli ktoś ma ochotę to może też sprawdzić zapisy streamów zalegające na Rothgnaara i moim kanale Twitch.tv. Można też dołączyć do naszego, na razie dwuosobowego, klanu.

RashbaNor

Założyciel ^E^ i jednocześnie obleśny gadżetofil. Weteran grania z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem. Stuprocentowy nerdziuch i totalny geek. Kompletnie uzależniony od komputera oraz konsol.

Latest posts by RashbaNor (see all)