Blog Opublikowane przez

Steam – transmisja rozgrywki

Steam_logo_250x150Jeśli chodzi o transmisję rozgrywki z gier na PC i konsole to dzisiaj zdecydowanym liderem jest platforma Twitch. Podejrzewam, że znaczna większość zainteresowanych tematem była przekonana, że Twitch zostanie monopolistą po niedawnym przejęciu firmy przez Amazon. Jednak wczoraj sytuacja uległa zmianie – na scenę systemów umożliwiających strumieniowanie rozgrywki z gier wideo wkroczył prawdziwy gigant czyli właściciel platformy Steam – korporacja Valve. Myślę, że jeżeli ktoś jest w stanie zagrozić pozycji Twitcha to jest to właśnie przedsiębiorstwo Gabe’a Newella, które w najnowszej wersji beta klienta Steam uruchomiło testy rozwiązania Broadcasting (transmisja). Dzięki temu bajerowi gracze mają możliwość udostępnienia przekazu audio-wideo z gry, w którą aktualnie tłuką. Po skonfigurowaniu Broadcasting w ustawieniach Steama mamy możliwość transmitowania rozgrywki na różnych zasadach do znajomych lub wszystkich zainteresowanych – w zależności od wybranej opcji. Popularność nowej funkcji Steama rośnie lawinowo o czym łatwo się przekonać odwiedzając odpowiednią zakładkę działu Społeczność.
Mam nadzieję, że bezpośrednia konkurencja zmusi obie firmy do zbudowania naprawdę świetnej usługi, bo to co do tej pory serwuje Twitch jest smutną namiastką możliwości oferowanych przez dzisiejsze algorytmy kompresji w połączeniu z mocą obliczeniową nowoczesnych procesorów.

Z poziomu klienta Steam w bardzo łatwy sposób możemy sprawdzić transmisje z interesującej nas gry. Wystarczy wejść w Centrum Społeczności wybranego tytułu i wybrać zakładkę Broadcasting.

RashbaNor

Założyciel ^E^ i jednocześnie obleśny gadżetofil. Weteran grania z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem. Stuprocentowy nerdziuch i totalny geek. Kompletnie uzależniony od komputera oraz konsol.

Latest posts by RashbaNor (see all)